Bezpieczeństwo i służby

Możliwość pomocy bezdomnym

Można realnie zadziałać

Chyba wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ciężka potrafi być zimna dla osób bezdomnych. Problem ten jest ogólnopolski, dotyczy wielu wsi i miast, w tym także Kwidzyna. Już od jakiegoś czasu kwidzyńskie służby zwracają uwagę na to, aby za każdym razem, kiedy zobaczymy osobę, mogącą stać się ofiarą wychłodzenia, powinniśmy od razu reagować.

Prognozy nie są optymistyczne

Prognozy najbliższej, nadchodzącej pogody nie są optymistyczne dla osób bezdomnych. Ma być mroźno, a dodatkowo należy spodziewać się licznych opadów śniegu. Osoby nie posiadające stałego dachu nad głową szukają schronienia niemalże wszędzie. A to na przystankach czy dworcu, a to w środkach komunikacji miejskiej. Gdy ludzie już ich stamtąd przepędzą, bezdomni udają się gdziekolwiek indziej. Można ich spotkać w pustostanach czy na klatkach schodowych. Czasem schodzą do piwnic, niekiedy widywani są na działkach, przy wiatach. Osoby te, jeżeli zasną mogą się już nie obudzić. Bardzo niska temperatura powoduje szybkie wychłodzenie organizmu. To z kolei pierwszy krok do śmierci.

Problem dotyczy nie tylko bezdomnych

Kwidzyńskie służby proszą, abyśmy wszyscy zwracali szczególną uwagę na każdego, kto może stać się ofiarą wychłodzenia. Apeluje o to nie tylko policja, ale też kwidzyński MOPS, a także Straż Miejska. Na które sytuacje powinniśmy być szczególnie wyczuleni? Kiedy zobaczymy jakąś osobę, która wygląda na bezdomną – łatwo to rozpoznać – to wówczas powinniśmy zadzwonić na nr alarmowy 112. Być może w ten sposób ocalimy czyjeś zdrowie, a może i życie. Jednakże nie powinniśmy tylko i wyłącznie skupiać się na bezdomnych.

Nie bądźmy także obojętni na osoby starsze czy też nieporadne życiowo. Mowa tu także o tych, którzy na co dzień mają gdzie mieszkać. Problem dotyczy szczególnie osób samotnych. Często w wyniku problemów zdrowotnych osoba starsza może zapomnieć odkręcić kaloryfer czy też zapłacić za ogrzewanie, które następnie będzie odcięte. Popatrzmy też i zainteresujmy się tym, czy jakaś sąsiadka bądź sąsiad w podeszłym wieku nie wychodzi czasem gdzieś na dłużej.

Po policyjne ciekawostki i fakty zapraszamy na stronę: policyjna.pl

Powiązane tematy
Bezpieczeństwo i służby

Kwidzyn – kronika policyjna

Podsumowanie ostatnich zdarzeń W ciągu ostatnich paru dni policja miała w Kwidzynie oraz w…
Czytaj dalej
Bezpieczeństwo i służby

Policyjne interwencje powiecie

Trzy większe interwencje W ostatnim czasie w powiecie kwidzyńskim nie jest bynajmniej spokojnie.
Czytaj dalej
Bezpieczeństwo i służby

Pracowity tydzień strażaków

Sporo interwencji Strażaków, pracujący na terenie powiatu kwidzyńskiego mieli naprawdę bardzo…
Czytaj dalej