Działalność społeczna

Kwidzyn – wsparcie dla niepełnosprawnych

Wnioski już złożone

Aktualnie istnieje możliwość składania wniosków do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o pomoc dla niepełnosprawnych. Kwidzyńskie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie skorzystało z tej sytuacji. Instytucja nie złożyła wniosku w imieniu osób prywatnych, natomiast zrobiła to w imieniu powiatu kwidzyńskiego. Teraz pozostaje tylko czekać na odpowiedź. Jeżeli Ministerstwo rozpatrzy wnioski pozytywnie Kwidzyn może otrzymać nawet 19 tys. złotych na realizację programu „opieka wytchnieniowa” oraz programu asystentów osób niepełnosprawnych

Na czym polega „opieka wytchnieniowa”?

„Opieka wytchnieniowa” jest programem, który będzie się odbywał w domach osób niepełnosprawnych. Są to przeróżne usługi, które mają na celu wesprzeć samego niepełnosprawnego, jego rodzinę bądź opiekuna. Warunkiem zostania beneficjentem tego programu jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności. Honorowane są orzeczenia o niepełnosprawności dzieci, orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz orzeczenia traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Na czym polega asystent osób niepełnosprawnych?

Asystent osoby niepełnosprawnej to osoba, która pełni rolę pomocnika osoby niepełnosprawnej. Spędza z nią dużo czasu, natomiast asystenta nie należy mylić z opiekunem medycznym. Różnica jest taka, że asystent może pomóc niepełnosprawnemu w takiej czynności jak chociażby wyjście na spacer. Ponadto asystent może robić zakupy. Inne czynności, które będą leżały w gestii asystenta to także zawożenie niepełnosprawnego na rehabilitację czy pomoc w załatwianiu formalności.

Pomóc chcą ci, którzy pomagają zwierzętom

Jak się okazało, asystentami osób niepełnosprawnych w dużej mierze chcą zostać ci, którzy na co dzień są wolontariuszami przy schroniskach dla zwierząt. Jest to potwierdzenie powiedzenia, że dobro czyni drugie dobro. Warto w tym miejscu dodać, że kwidzyńscy wolontariusze wkładają całe serce w pomoc bezdomnym zwierzakom. Jak widać, los ludzi nie jest im także obojętny.

Pomagać można na różne sposoby i w różnych dziedzinach. Jeżeli jesteś ciekaw jak wygląda pomoc dla zwierząt w innych miastach, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Powiązane tematy
Działalność społeczna

DDO w Kwidzynie – start w październiku

Dzienny Dom Opieki dla Seniorów Już w październiku swoją działalność w Kwidzynie rozpocznie…
Czytaj dalej
Działalność społeczna

Kwidzyn – problem alkoholizmu

Ruszyła kampania społeczna W Kwidzynie ruszyła kampania społeczna „Kwidzyn Trzeźwym Okiem…
Czytaj dalej