Edukacja

Nagrodzone za kulturę i edukację

Bursztynowy mieczyk dla Kwidzyna – razy dwa

Kwidzyńskie Towarzystwo Kulturalne oraz Fundacja AKUKU otrzymały po jednym bursztynowym mieczyku. Towarzystwo w kategorii kultura, natomiast Fundacja w kategorii edukacja. Nagrody te zostały wręczone na Gali Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego. Za co konkretnie te dwie organizacje z Kwidzyna otrzymały owe nagrody?

KTK – nagroda specjalna

Bursztynowy mieczyk dla Kwidzyńskiego Towarzystwa Kulturalnego to nagroda specjalna. Funduje ją Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Towarzystwo otrzymało tę nagrodę dzięki temu, że prowadzi kwartalnik „Schody Kawowe”. Dzięki temu czasopismu lokalna ludność umacnia się w swojej tożsamości regionalnej. „Schody Kawowe” to kwartalnik o tematyce historycznej. Jego redaktorką naczelną, a zarazem prezeską Towarzystwa jest Justyna Liguz i to właśnie ona odebrała nagrodę. „Schody Kawowe” są wydawane od 21 lat.

Fundacja za edukację

Bursztynowy mieczyk przypadł w udziale Fundacji AKUKU za prowadzenie działalności edukacyjnej. Fundacja skupia się na wielokierunkowej nauce dzieci. Dba o rozwój swoich podopiecznych, co jak widać spotkało się z docenieniem. Nagrodę w imieniu Fundacji AKUKU odebrała Dagna Zachorowska.

Nagroda Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego to wyróżnienie, które otrzymują różne organizacje i stowarzyszenia, działające na terenie województwa pomorskiego. Nagrodę tę może otrzymać podmiot, który prowadzi działania z dziedziny polityki społecznej, ochrony środowiska bądź promocji kultury. Pomysł na rozpoczęcie wręczania tej nagrody narodził się jeszcze za kadencji byłego wojewody pomorskiego, ś.p. Macieja Płażyńskiego. Wykazał się on pełnym wsparciem dla tego typu inicjatywy. Dlatego też Bursztynowe Mieczyki noszą jego imię.

Warto podkreślić, iż Bursztynowe Mieczyki to pionierski pomysł nagradzania organizacji, jaki zrodził się w Polsce. Nagroda od 1999 roku cieszy się aprobatą ze strony zarówno wojewody pomorskiego jak i marszałka województwa pomorskiego.

Powiązane tematy
Edukacja

Zapisz dziecko do przedszkola

W Kwidzynie rekrutacja rusza w lutym Przedszkole wydaje się najbardziej sensownym rozwiązaniem, w…
Czytaj dalej
Edukacja

Sukcesy kwidzyńskich szkół

Ranking „Perspektyw” Aż sześć kwidzyńskich szkół znalazło się w rankingu…
Czytaj dalej
Edukacja

Zajęcia modelarskie dla uczniów

Warsztaty, które uczą precyzji W Kwidzynie zajęć dla dzieci i młodzieży nie brakuje. Uczniowie…
Czytaj dalej