Budownictwo i inwestycje

Miasto może zyskać 60 mln złotych

Wpływ z podatku ze sprzedaży przedsiębiorstwa

Całkiem niedawno tematem numer jeden w kwidzyńskim świecie inwestycji była sprzedaż przedsiębiorstwa IP Kwidzyn austriackiej firmie Mayr-Melnhof. Teraz okazało się, że istnieje podatek od tego przyjęcia, natomiast póki co padła tylko orientacyjna kwota. Na konferencji prasowej Peter Oswald, prezes MM wypowiedział sumę 60 mln złotych. Gdyby miała ona faktycznie trafić do budżetu państwa, samorząd miasta Kwidzyn zyskałby potężny zastrzyk gotówki, którą mógłby przeznaczyć np. na realizację innych inwestycji.

Kwota jaką MM zapłaciła za IP Kwidzyn opiewała na sumę przeszło 3 mld złotych, natomiast, jak widać podatek od tej kwoty byłby niemal symboliczny. Wynosi on bowiem nieco mniej niż 2%. Mimo, że ten procent jest dość mały, to jednak mógłby w dużym stopniu przyczynić się do zasilenia miejskiego budżetu. Tak też na pewno się stanie. Sęk w tym, że jeszcze nie wiadomo kiedy.

Pewność, że podatek spłynie

Przepisy prawa podatkowego są w Polsce jednoznaczne, a samo prawo podatkowe ściśle przestrzegane. To oznacza, że wspomniane 60 mln na pewno spłynie do budżetu miasta, natomiast władze już wstępnie zaplanowały, co uczynią z pieniędzmi. Na konferencji prasowej padła już obietnica modernizacji drogi, prowadzącej do zakładu papierniczego. Pomysł ten podsunął Peter Oswald, a zaaprobował go burmistrz Andrzej Krzysztofiak.

Jeżeli chodzi o inne projekty, jakie mogłoby zostać zrealizowane to jeszcze samorząd nie poczynił żadnych konkretnych planów. Nie wiadomo też póki co, kiedy ulica Lotnicza doczeka się remontu. Ażeby poznać szczegóły inwestycji należy poczekać na ustalenie terminu, zakresu prac oraz podanie kosztorysu.

Powiązane tematy
Budownictwo i inwestycje

BO wyniki głosowania

Które projekty zwyciężyły? Jeszcze nie tak dawno zachęcaliśmy do wzięcia udziału w…
Czytaj dalej
Budownictwo i inwestycje

Głosowanie nad BO – ostatni dzwonek

Głosować można jeszcze tylko dziś Do dziś, czyli do niedzieli, 19 września można zagłosować…
Czytaj dalej
Budownictwo i inwestycje

Tanie mieszkania w Prabutach

Prabuty zdecydowały się co do SIM Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa robi się coraz bardziej…
Czytaj dalej