Turystyka

Kwidzyn zaprasza turystów

Nie lada gratka dla miłośników historii

Kwidzyn to niewątpliwie historyczne miasto i świadczą o tym nie tylko dzieje miasta ale też zabytki, a przede wszystkim jeden. Mowa tu o Zamku Kapituły Pomezańskiej, wzorowany za zamkach krzyżackich. Jego budowa rozpoczęła się w I połowie XIV wieku. Na przestrzeni wieków różni właściciele przebudowywali zamek. Kompleks zamkowo-katedralny w 2018 roku uzyskał status pomnika historii.

Istnieje pewna legenda związana z budową przyzamkowego gdaniska, czyli… miejsca, które w średniowieczu było odpowiednikiem współczesnej toalety. Otóż na Zamku Kapituły miał mieszkać pewien duchowny, który zakochał się w miejscowej kobiecie, zresztą z wzajemnością. Kochankowie spotykali się potajemnie, ale z czasem wszystko wyszło na jaw. O romansie dowiedział się biskup owego księdza, wezwał go i mocno zrugał za grzech cudzołóstwa. Duchowny miał się uderzyć w piersi, pokajać po czym stwierdzić, że, tu cytat: sra na miłość. W związku z tym wybudował rzeczone gdanisko. Podanie to przetrwało w ustnych przekazach ludowych i raczej nie ma wiele wspólnego z prawdą historyczną.

Co jeszcze warto zobaczyć w Kwidzynie?

Na uwagę na pewno zasługuje Ratusz na Starym mieście, który również powstał w I połowie XIV wieku. Niestety, uległ zniszczeniu w takcie II wojny światowej, później odbudowany. Tych, którzy są ciekawi historii Zakonu Krzyżackiego może zainteresować kaplica grobowa wielkich mistrzów Zakonu, znajdująca się w podziemiach katedry św. Jana Ewangelisty na Zamku Kapituły. To miejsce odkryto całkiem niedawno, bo w 2007 roku. Spoczywają tu Werner von Orseln, Ludolf König oraz Henryk von Plauen. To, że nie doczekali się pochówku w Malborku może świadczyć o tym, że nie byli zbyt popularnymi przywódcami Zakonu.

Ci, którzy nie są zainteresowani historią lub wolą inną formę wypoczynku mogą udać się nad Jezioro Dzierzgoń, spłynąć szlakiem kajakowym Liwą, bądź zobaczyć kinoteatr. Serdecznie zapraszamy.