Sejm przyjmuje ustawę o jednomiesięcznym zwolnieniu z płacenia składek ZUS dla wybranych przedsiębiorców
W ostatni czwartek Sejm zdecydowanie poparł uchwalenie ustawy znanej jako „wakacje składkowe”. Ta nowa regulacja ma na celu umożliwić pewnym grupom przedsiębiorców jednomiesięczną przerwę w płaceniu składek ZUS co roku. Po przegłosowaniu w Sejmie, ustawa ta trafia teraz do oceny Senatu.
Podczas głosowania nad ustawą, 432 parlamentarzystów opowiedziało się za jej uchwaleniem, tylko 7 było przeciwnych, a nikt nie wstrzymał się od głosu.
Zgodnie z treścią tej ustawy, około 1,7 miliona przedsiębiorstw zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), które zatrudniają maksymalnie 9 osób oprócz właściciela i osiągają roczne przychody do 2 milionów euro, będzie mogło skorzystać z miesięcznej przerwy w płaceniu składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Kluczowym aspektem tej ustawy jest to, że przedsiębiorcy, którzy zdecydują się skorzystać z przerwy, nie będą musieli zawieszać swojej działalności gospodarczej. To oznacza, że nadal będą mogli generować przychody (do rocznego limitu 2 milionów euro) i wystawiać faktury w tym jednym miesiącu każdego roku.
W celu skorzystania z tej opcji, przedsiębiorca będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek do ZUS-u w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym zamierza wziąć „wakacje składkowe”.
Ustawa ta jednak nie obejmuje osób, które prowadzą działalność na rzecz swoich poprzednich pracodawców. Ta klauzula ma na celu zapobieganie praktyce tzw. „wypychania” pracowników do samozatrudnienia.
Rząd szacuje, że maksymalny roczny koszt wprowadzenia tej ustawy wyniesie 1,640 mld zł rocznie w 2024 roku, jeżeli wszyscy uprawnieni przedsiębiorcy zdecydują się skorzystać z „wakacji składkowych”.