Kwidzyn – problem alkoholizmu

Ruszyła kampania społeczna
W Kwidzynie ruszyła kampania społeczna „Kwidzyn Trzeźwym Okiem 2021”. Kwidzyn nie jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie występuje problem nietrzeźwości, natomiast nie oznacza to, że nie należy walczyć z alkoholizmem. Każdy, kto pije alkohol w mniejszym lub większym stopniu zatruwa swój organizm. Tak brzmi pierwszy punkt kampanii, która jest skierowana nie tylko do dorosłych, ale również do młodzieży.
Nie każdy pamięta o tym, że alkohol wpływa negatywnie na żołądek, wątrobę, nerki, układ krążenia oraz ośrodkowy układ nerwowy. Długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi do wyniszczenia organizmu oraz śmierci. Choroba alkoholowa jest chroniczna, bardzo ciężka, a jeśli nie zostaje podjęte na czas leczenie – zawsze śmiertelna. Osoba chora nie jest przez dłuższy czas kontrolować picia, natomiast nawet jeśli ma przerwy to zawsze wraca. Alkoholicy często na nowo wpadają w ciągi alkoholowe, nawet jeśli przechodzą terapie i leczenia. Jedynym skutecznym sposobem leczenia alkoholizmu jest zaprzestanie picia, podjęcie odpowiedniej terapii oraz pracy nad sobą. Alkoholikowi może wydawać się, że jest w swej chorobie sam, natomiast zawsze może skorzystać z pomocy innych. Mowa tu chociażby o stowarzyszeniach AA.
Choroba alkoholowa wywiera też negatywny wpływ na bezpośrednie otoczenie osoby uzależnionej. Rodzina czy bliscy doznają negatywnych doświadczeń, stając się osobami współuzależnionymi. One również wymagają wsparcia psychologicznego oraz pomocy, chociażby takich grup jak Al-Anon.
Przestrzeganie młodzieży
Osoby, instytucje i inne organizacje, silnie zaangażowane w walkę z alkoholizmem szczególną uwagę zwracają na ochronę osób młodych przed uzależnieniami. W ramach akcji odbywają się apele do młodzieży. Ludzie młodzi powinni chronić swoją młodość. Nastolatki oraz młodzi dorośli często bywają zbuntowani, natomiast nie pamiętają, że alkohol przejmuje nad nimi kontrolę. Alkohol psuje relacje z innymi ludźmi i daje fałszywą miłość. Każdy, kto jest namawiany do spożycia alkoholu, ma prawo odmówić. Nie ma w tym żadnego wstydu.