Protest rolników w Kwidzynie przeciwko Zielonemu Ładowi i importowi towarów z Ukrainy
Wtorkowe poranek, 20 lutego, o godzinie 10:00, zaznaczył początek protestu rolników w miejscowości Kwidzyn. To właśnie tego dnia rolnicy rozpoczęli swój nieustający strajk, który wedle planów ma trwać aż do 27 lutego.
Strajkujący rolnicy z Kwidzyna, używając swoich ciągników i sprzętu rolniczego, wyrazili swój sprzeciw wobec polityki Zielonego Ładu promowanej przez Unię Europejską. Wyrazili również niezadowolenie ze swobodnego sprowadzania towarów rolno-spożywczych z Ukrainy bez odpowiedniej kontroli. Ich transparenty nosiły różne hasła, takie jak „Staniemy na straży granic naszych rolników”, „Nie dla importu ziarna” czy „Chleb tylko z polskiego ziarna”.
Wśród postulatów protestujących pojawiły się również żądania natychmiastowych inwestycji w infrastrukturę portów morskich, zaprzestania Zielonego Ładu i nielogicznych wymagań dotyczących produkcji rolnej, zaprzestania absurdalnych wymogów programu klimatycznego „FIT FOR 55”, oraz zakończenia nadmiernej biurokracji.
Protestujący rolnicy zgromadzili się na rondzie nazwanym imieniem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, blokując go na zmianę. Co godzinę, kolona ciągników opuszczała rondo i kierowała się drogą nr 55 w stronę ulicy Malborskiej, a następnie w kierunku Grudziądza. Następnie ciągniki jechały do ronda Jana Pawła II, skąd kierowały się ulicą Daszyńskiego do ronda Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a potem do ronda Rodła. Trasa protestu prowadziła dalej ulicą Sportową do ronda Miasta Celle Niemcy, następnie do ronda Miasta Bar i dalej aż do ronda Miasta Olofström. Tam zawracali i wracali tą samą trasą z powrotem do ronda Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Zgodnie z planem, protest ma trwać nieustannie do 27 lutego, przy czym w godzinach nocnych sprzęt rolniczy będzie umieszczony poza pasami ruchu na drodze krajowej nr 55.